Rezervovat schůzku

Rezervujte si schůzku na prodejně

img
Jemný dotek kůže...
img
Postele, kterým neodoláte..
img
Sedačky nejen pro mladé..

Jak vybrat sedací soupravu?

Kvalitní sedací souprava neznamená jen kvalitní kus nábytku, je to také místo setkávání rodiny a přátel, nebo chvilky "o samotě". Jak tedy vybrat tu správnou?

Jak velká by měla sedací souprava být?

Při výběru velikosti sedací soupravy si nejdříve položte dvě otázky: K jakému účelu má sloužit resp. kolik lidí bude nejčastěji na sedačce sedět a do jak velké místnosti ji plánujete umístit? 

Počet míst k sezení je primárním kritériem výběru. Mezi menší řešení patří tzv. dvojsedáky nebo trojsedáky. Ty lze vhodně rozšířit o křeslo nebo křesla ve stejném stylu, která zvětší počet míst k sezení. Pokud je Vaše rodina velká, máte často návštěvy a nebo prostě jen máte rádi pohodlí a hodně prostoru, pak zvolte raději sedačku rohovou nebo umístěte do prostoru více pohovek. Je důležité, abyste kolem sedací soupravy mohli volně procházet. Často se totiž stává, že lidé umístí do malé místnosti příliš velkou sedací soupravu, ta pak zabírá neúměrně velký prostor nebo ztěžuje volný pohyb po místnosti. V takovém případě může být praktické využití taburetů, ať už jako dalších míst k sezení nebo jen pro podložení nohou. 

Pokud si myslíte, že prostor unese velkou sedačku, máte na výběr z klasických čtyř až pětisedáků, rohových sedacích souprav nebo sestav, které vzniknou kombinací jednotlivých dílů. Variant může být celá řada, proto doporučujeme obrátit se na odborníky a nechat si zpracovat ZDARMA návrh, který bude přesně ušitý na míru pro Vás. 

Klasická nebo rohová? Jaké jsou výhody rohových sedaček?

Rohové sedací soupravy umožňují pohodlné sezení pro větší počet osob. Všichni na pohovce nesedí přímo vedle sebe, což je příjemné pro komunikaci. Některé sedací soupravy mají i relaxační rohy. Ty jsou velkou výhodou. Polštáře na sedací soupravě lze polohovat, upravit tak hloubku sedu a sklon opěradel, tím si vytvoříte ideální místo pro odpočinek. 

Rohové sedačky můžou posloužit i jako pomyslný předěl místnosti, například pokud máte obývací pokoj spojený s jídelnou nebo kuchyní. 

Rohové sedací soupravy jsou nabízeny v levé a pravé variantě. K rohovým sedacím soupravám řadíme i sedačky do tvaru písmene U. 

Jak vysoká sedačka je ideální?

Na výšce sedáku závisí, jak se budete při sezení na sedačce cítit a zároveň jak se z ní bude vstávat. 

Vyšší sedací soupravy jsou častěji využívání pro formální účely, kdy není vhodné se na sedačce "rozvalit". Zároveň jsou takové sedací soupravy oblíbeny i mezi starší generací, vyšší sedák umožní snadnější vstávání. 

Pokud vybíráte sedací soupravu domů a jejím hlavním účelem bude pohodlné posezení se při sledování televize, čtení nebo relaxace, pak můžete zvolit nižší sedák. Ten dosahuje výšky pod úrovní kolen. Na takovém sedáku zapadnete hlouběji do čalounění, bude se vám na ní dobře odpočívat, ale počítejte s tím, že z takové sedací soupravy se bude o malinko hůř vstávat. 

K nejpohodlnější patří tzv. válecí sedačky, bývají nízké a jejich sedací část je dostatečně hluboká. 

Úložné prostory a rozkládání

Při výběru sedací soupravy jsme většinou ovlivněni vzhledem, ale určitě je důležité myslet i na praktické hledisko. Zejména pokud máme v bytě nedostatek úložných prostor, může sedačka posloužit jako další místo, kam uložit třeba deky, povlečení nebo jiné věci. 

Častou funkcí, kterou zákazníci při nákupu zohledňují, je rozkládání. Snad každý někdy řeší otázku, kam uložit ke spaní návštěvu. Kvalitní rozkládací sedačky si nezadají s klasickým dvoulůžkem. A nemusí to být jen hosté, pro které využijete rozkládaní, pokud chcete sledovat televizi celá rodina a přesto pohodlně ležet, je rozkládací sedačka přesně to, co potřebujete. 

Variant může být celá řada. Neváhejte se kdykoliv při výběru obrátit na naše firemní specialisty, kteří Vám rádi poradí a pomohou při výběru. 

Jaké si zvolit potahy sedačky? Látka nebo kůže?

Existují dvě základní kategorie potahů: látkové a kožené. Životnost potahu udává parametr, který se nazývá odolnost proti oděru a je udáván v otáčkách. Tato hodnota udává stupeň odolnosti proti "ošoupání" látky. Otáčky v tomto případě znamenají počty otěrů zjištěné při testování v laboratorních podmínkách. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě lépe. Některé látky bez problémů zvládnou dvě stě padesát tisíc otáček. Pro představu – laminátové podlahy se prodávají od třiceti dvou tisíc otáček. Určitě tedy dejte nejen na vzhled potahu, ale i na kvalitu. 

Látkové sedací soupravy více vyhovují lidem, kteří jsou silně smyslově založeni, rádi se k někomu přitulí a mají rádi rodinnou, klidnou pohodu. Kožené sedací soupravy ocení ti, kteří si potrpí na luxusní vzhled. Pokud plánujete rodinu, nebo máte v bytě domácí zvířátka, doporučujeme koženou sedací soupravu. Případná nečistota se rychle a snadno setře. Koženou sedačku ocení také alergici a lidé, kteří jsou úzkostlivě čistotní. 

Existují materiály "proti špinění" 

Moderním trendem v oblasti čalounění nábytku je použití látek s tzv. nešpinivou úpravou. Fyzikální vlastnosti jsou vylepšeny např. pomocí teflonu, který způsobuje vodoodpudivost. Protišpinivá úprava tak zabraňuje proniknutí tekutin do potahové látky. V případě zašpinění sedací soupravy, zůstane nežádoucí nečistota na povrchu, rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny zabráníme znehodnocení látky. Pokud se stane, že vám děti nebo návštěva ušpiní sedací soupravu, stačí vzít jarovou vodu a nečistotu setřít. Nižší kategorií jsou látky z textilie. Textilie na sedacích soupravách jsou také velmi kvalitní, ale mají oproti látkám z teflonu tu nevýhodu, že pokud se na ni něco vylije, musíte rychle reagovat, aby nehoda nenechala trvalé následky. Při čištění používejte měkkou houbu, skvrny netřete, pouze odsajte tekutinu přikládáním čistých bílých hadříků či papírových utěrek. 

Konstrukce a čalounění

Kvalitu sedací soupravy, stejně jako její životnost, do velké míry určuje její technické provedení. Vyplatí se investovat nejen do kvalitního potahu, základem pro kvalitní sedací soupravu je pevná kostra. Ta sice není na první pohled vidět, ale životnost sedačky závisí z velké části právně na její kvalitě. Při výběru sedačky proto dbejte, aby konstrukce byla z pevného materiálu, například z bukového dřeva. Vysoce kvalitní studená pěna a vlnité pružiny zajistí, že po sedácích budu moci vaše děti skákat a sedačka vám bez vady vydrží. Určitě si prohlédněte i kvalitu šití a vypnutí potahové látky. 

Údržba sedací soupravy

Většina sedacích souprav nevyžaduje speciální údržbu. K ošetření potahů stačí bílý bavlněný hadřík, který se namočí ve vodě s neutrálním mýdlem. 

O něco větší pozornost je ale potřeba věnovat koženým sedačkám. Aby kůže zůstala dlouho krásná je potřeba zajistit, aby nebyla vystavena přímému slunečnímu záření a nestála blízko zdrojů tepla (a to jak v blízkosti krbů, ale i topení). 

Při čištění se nesmí používat rozpouštědla a odstraňovače skvrn, pokud ty nejsou určeny speciálně pro údržbu kůže. Běžný prach se otírá měkkým, suchým a čistým hadříkem. Jednou či dvakrát do roka otřete sedačku měkkým bavlněným hadříkem navlhčeným v roztoku z neutrálního mýdla a potom použijte některý z přípravků určených pro péči o kůži. Další péče závisí od druhu kůže. Na hladkou kůži existují tekuté výrobky, pasty nebo krémy. Ty obsahují vosky, oleje a impregnační složky. Existují i vlhčené utěrky, které kůži vyživují a udržují ji poddajnou. Díky hloubkové impregnaci je kůže odolná i proti vlhkosti a skvrnám. Broušená kůže se ošetřuje zpravidla přípravky ve sp rejích. Díky aplikaci sprejem se účinné látky nanesou rovnoměrně a zabrání se tak slepení jemných vláken. 

Na co nezapomeňte, než sedačku objednáte

Myslete na to, že sedačku bude nutné do vašeho domu nebo bytu dovézt a nastěhovat. Pokud bydlíte v patře, ujistěte se, že se se sedací soupravou vytočíte na schodišti. Určitě přemýšlejte o tom, zda v přístupu k místnosti jsou nějaká zúžená místa nebo jiné překážky, které by bránily při stěhování. I v těchto případech můžete využít zkušeností našich specialistů a konzultovat s nimi svoje otázky.

Přímo od výrobce


Nábytek na míru Virtuální prohlídka - sedací soupravy Virtuální prohlídka - postele